Wywołanie końcowe Łukasza Sławińskiego |
Wywołanie końcowe jest konwencją szlemową (wymyśloną przez Łukasza Sławińskiego i podobnież również przez pana Orłowa), stosowaną tam, gdzie dokładnie poznany został skład jednej z rąk - a więc głównie w licytacji relayowej. Alternatywą dla tego pytania jest dwukolorowe szlemowe pytanie Rumińskiego. Zalicytowanie 3BA jest licytacją do pasa, 4 wymusza zalicytowanie 4, a potem pas po dowolnej odzywce partnera. Pozostałe kolory uzgadniają kolejno kolory od najdłuższego (przy równych długościach starszego) i są pytaniem o wartości. Odpowiedzi zależą od przedziału siły odpowiadającego i tak
Piątym asem jest oczywiście król w kolorze atutowym. Kolejny kolor, o ile odpowiedź nie precyzowała jest pytaniem o damę atu, powrót na kolor uzgodniony to sign-off, pozostałe to pytania o wartości w zgłoszonym kolorze. Odpowiadamy:
I stopień: A lub KD Inny od klasycznego Blackwooda jest schemat odpowiedzi po interwencji przeciwników, i zależy od jej rodzaju.
Przykład współpracy wywołania końcowego z rozkładowym Staymanem 2 trefl.
Licytacja:
A 6BA da się ugrać tylko wtedy, gdy KDW będą w dubletonie. Wystarczy trochę wyobraźni gracza S, aby stwierdzić, iż jedyny szlemik, który może wyjść to karowy.
Taki sam rozkład wylicytowany przy użyciu alternatywnej konwencji dwukolorowego szlemowego pytania Rumińskiego został umieszczony tutaj. |